Dobry materiał budowlany

Kostka to niezwykle popularny materiał budowlany, dzięki któremu utwardzimy oraz upiększymy np. ziemię wokół grobu czy też podjazd do garażu. Ułożenie kostki nie jest czynnością trudną i istnieje możliwość ją wykonać samodzielnie. Trzeba jednak pamiętać o odpowiedniej kolejności etapów. Jest ich jedenaście. Na początku musimy wiedzieć, iż zarówno kształt, jak również fakturę kostki brukowej należy dostosować do tego jak będzie eksploatowana nawierzchnia.

Kostka brukowa, jaka ma gładką powierzchnię jest dużo bardziej odporna na wszelkie zabrudzenia. Z kolei kostka brukowa o chropowatej powierzchni wymaga impregnacji (procesu , który zabezpiecza podłoże przed między innymi wilgocią). A jak wiele surowca będzie ci potrzebne? Tego typu rzeczy ustalimy na podstawie odpowiednich pomiarów przeprowadzanych w terenie lub też, używając wcześniej opracowanego projektu. Następnym etapem kładzenia kostki brukowej jest wybranie specjalnych narzędzi do tej pracy. Jeśli pracujemy z niewielką nawierzchnią, to wystarczą szpadel, grabie, ręczny ubijak a także taczki. Do tego dochodzą również paliki, sznur no i poziomica. W innym przypadku, wymagany będzie mocniejszy sprzęt, jak na przykład spycharko-ładowarka. Później wytyczamy powierzchnię – ustalamy łączną długość krawędzi i wymiary. Następnie wyznaczamy tak zwany łuk, to znaczy wytyczamy środek okręgu stycznego, który jest prosty do jej odcinków. Następnie bierzemy się za korytowanie.

Musimy usunąć na głębokość maksimum dwudziestu centymetrów, warstwę gruntu wzdłuż wytyczonej ścieżki. W momencie kiedy już się z tym uporamy, trzeba zająć się krawężnikami, ponieważ m.in. zapobiegają one rozjeżdżaniu się kostki. Stosujemy do tego gotowe części płytowe. Siódmym etapem jest stworzenie podbudowy ze stabilnego kruszywa. Jaka ma być grubość tej warstwy? Zależy ona od przewidywanego obciążenia, i od rodzaju gruntu. To wcale nie jest koniec. Kolejnym etapem jest zrobienie tzw. warstwy podkładowej (to warstwa wymieszanego cementu z piaskiem), a potem wyrównanie tego podkład używając odpowiedniego wzoru. Przedostatnim etapem jest układanie kostki w poprzecznych rzędach. Finałowym etapem jest zagęszczenie z użyciem wibratora płytowego a także posypka z piasku (wniknie w dziury i zaklinuje kostki).

Źródło: kostka brukowa Warszawa

About the author

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *