Budowa urządzeń a także maszyn

Budowa maszyn i urządzeń muszą być zgodne z ogólnie panującymi normami oraz przepisami, w tym z zasadami bezpieczeństwa a także higieny pracy. Zgodność z standardami, tyczy się zarówno urządzeń, takich jak pilarki taśmowe, pilarki tarczowe, strugarki, lecz również znacznie większych maszyn jak choćby tych służących do podnoszenia ludzi, tam gdzie możliwe jest ryzyko upadku z wysokości większej niż 3 metry. Natomiast poza bezpieczeństwem i zgodnością wyrobów w grę wchodzi również jakość tych maszyn.

Części wykonane ze stali nierdzewnej, wyróżniają się bardzo dużą wytrzymałością na awarie mechaniczne a także jak sama nazwa wskazuje nie mogą być zniszczone przez korozję. Obróbkę stali nierdzewnej mamy możliwość zrobić między innymi z pomocą frezarki albo tokarki. Czynności frezowania oraz toczenia mają za zadanie nadać konkretnemu przedmiotowi oczekiwanego rozmiaru, kształtu, a także wygładzenia. Czym różnią sie od siebie te dwie metody? Toczenie odbywa się, poprzez ruch narzędzia tokarskiego prostopadle albo równolegle do płaszczyzny obracającego się albo nieruchomego przedmiotu poddawanego obrabianiu. Ten proces, służy do otrzymania przedmiotu mającego kształt walcowaty lub kulisty.

Proces frezowania natomiast, to obróbka przedmiotów która odbywa się przez skrawanie urządzeniem o nazwie frez, lub w przypadku metody CNC frez sterowany numerycznie, gwarantujący dużą precyzję pracy. Sama obróbka odbywa się tak, iż narzędzie robi ruch obrotowy, a obrabiany materiał – np. stal nierdzewna, ale też tworzywa sztuczne czy drewno – ruch posuwowy.

About the author

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *