Światłowodowy internet pozwala na przesyłanie informacji pod postacią światła.

Szybki internet nazywany internetem światłowodowym lub po prostu ,światłowodem”, to szerokopasmowe połączenie, jakie ma możliwość osiągać szybkość do 940 Mb/s, przy niskim opóźnieniu. Ta technologia wykorzystuje kabel światłowodowy, jaki w zadziwiający sposób może przesyłać informacje z prędkością mniej więcej siedemdziesięciu procent szybkości światła. Co więcej kable światłowodowe nie są w takim stopniu podatne na ciężkie warunki pogodowe jak inne kable, co pomaga ograniczyć przestoje.

 

Skutecznie jest również odporny na zakłócenia elektryczne. Internet światłowodowy to złożona technologia, która umożliwia przesyłanie treści w postaci światła, a nie energii elektrycznej. Na tę skomplikowaną technologię składa się mnóstwo elementów, niemniej jednak 2 kluczowe elementy to światłowody i tzw. ,ostatnia mila” sieci światłowodowej. Światłowody są bardzo małe – mają około sto dwadzieścia pięć mikronów średnicy albo są odrobinę większe od ludzkiego włosa. Kilka z tych włókien jest połączonych w wiązki, tworząc kable (nie możemy tego mylić z koncentrycznymi kablami, jakie są wykonane z miedzi). Światłowody odpowiadają za przenoszenie impulsów światła laserowego lub diodowego wzdłuż linii, przekazując dane w formie ,binarnej”.

 

Szybki internet Netia jest bardzo polecany w gronie klientów. W krajach rozwiniętych światłowody zastąpiły stare miedziane linie już lata temu, budując rdzeń lub ,kręgosłup” obecnych internetowych sieci. Dopiero od niedawna bardziej opłacalne stało się montowanie linii światłowodowych niż miedzianych. Zatem, wraz z dynamicznym rozwojem technologii, sieci światłowodowe bardzo szybko rozwijają się w aglomeracjach oraz docierają do domów.

About the author

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *