Pracę kamieniarza w dużym stopniu ułatwiają maszyny oraz różnorodne narzędzia.

Kamieniarstwo jest jedną z gałęzi rzemiosła, które z każdą dekadą coraz bardziej się rozwija, dlatego że istnieje zapotrzebowanie na produkty kamieniarskie. Nic też nie wskazuje na to, iż miałoby być inaczej, gdyż obserwujemy nieustanne zapotrzebowanie przykładowo na nagrobki i pomniki. Kamieniarstwo istniało od dosyć dawna oraz służyło także do innych celów aniżeli służy dzisiaj. Jedna rzecz jest rzeczą wspólną to znaczy to, iż bloki kamienne należy początkowo wydobyć a następnie poddać je stosownej obróbce.

 

Dziś wydobyte skalne bloki cięte są na różnej grubości płyty w zależności od ich wykorzystania. W kolejnym etapie są polerowane w celu uzyskania połysku. Dopiero wtedy wycinane są z nich potrzebne elementy, w których jeszcze raz poleruje się obrzeża i powierzchnie zewnętrzne. Kamieniarstwo, to nie tylko i wyłącznie pomniki a także nagrobki, lecz także przeróżne części budowlane, które także wyrabiane są z różnego typu kamienia. Jeżeli chodzi o materiał na pomniki mława, to są one zazwyczaj wyrabiane ze skał metamorficznych albo magmowych.

 

Najpospolitszą skałą magmową jest z pewnością granit. Występuje on na całym świecie częściach świata. W naszym kraju też występuje na Górnym Śląsku, koło Krakowa i w Tatrach. Granit stosowany jest przede wszystkim w produkcji pomników a także nagrobków. Jest też stosowany w budowlance, lecz zdarza się to dużo rzadziej, dlatego że w budowlance przeważnie używa się skał osadowych. Granit jest głębinową, kwaśną a także jedno krystaliczną skałą , która jest zbudowana z kwarcu, plagioklazu, biotytu oraz skalenia potasowego. Może on posiadać różne kolory, jak jasnoszary, szary, ciemnoszary, zielony, biały, czerwony, a także mieć różnorodne odcienie koloru różowego. W kamieniarstwie granit jest łatwym do obróbki kruszcem. Dodatkowo szczegóły wykonane z granitu są trwałe oraz pięknie się prezentują. To z tego powodu poza pomnikami oraz nagrobkami używa się go coraz częściej również w budownictwie. Z granitu w budownictwie powstają elementy dekoracyjne, płyty okładzinowe i jeszcze wiele innych części. Obecnie zawód kamieniarza nie jest już tak ciężką pracą, jak dziesiątki, czy wieki temu.

 

Dzisiaj postęp w dziedzinie technologii doprowadził do tego, iż pracę kamieniarza w znacznym stopniu ułatwiają maszyny i różnorodne narzędzia, jakie pomagają wycinać, rzeźbić, wiercić, polerować czy szlifować. Jednak ludzkie ręce oraz ludzka siła w każdej chwili jest bardzo potrzebna. I dlatego osoby , które pragną działać w kamieniarstwie powinny wyróżniać się dobrym zdrowiem oraz sporym zasobem siły. Co więcej, jak w każdym zawodzie, tak również i tu potrzeba odpowiedniego podejścia do pracy a ponadto dokładności, gdyż jedynie taki zakład, który produkuje najlepsze i funkcjonalne produkty, jak również konstrukcje ma szansę na przetrwanie oraz rozwój. Dziś w Polsce w tej dziedzinie również istnieje wielka rywalizacja dlatego zakład musi być konkurencyjnym pod każdym względem, aby funkcjonować w tej branży.

About the author

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *