Szkło stosowane jest do tworzenia wielu form.

Szkło to taki materiał, który towarzyszy człowiekowi od najstarszych jego dziejów. Na początku pełniło ono funkcje tylko użytkowe. Z czasem jednak ludzie zaczęli dostrzegać jego niezwykle walory estetyczne. Tak właśnie zrodził się doskonały pomysł na wykorzystanie szkła w dekorowaniu. Zaczęto je obrabiać, malować, a także formować z niego ciekawe kształty. To właśnie tak powstało szkło dekoracyjne. Tu należy zastanowić się nad faktem, dlaczego to właśnie szkło uzyskało taką popularność. Wszakże, jakby nie patrzeć, jest jednym z najkruchszych materiałów na świecie. Tak niewiele potrzeba, aby uległo rozbiciu.

Z drugiej jednak strony szkło posiada również wiele zalet, które biorą się z jego fizycznych właściwości. Przykładowo szkło nie wchodzi w reakcje z wieloma chemicznymi związkami. W dodatku nie przewodzi ono prądu elektrycznego oraz doskonale przepuszcza promienie słońca. Wszystko to powoduje, iż szkło używane jest do tworzenia bardzo wielu form, w tym np. wazonów, donic, czy świeczników. Jeśli mówimy o szklanych elementach dekoracyjnych, w pierwszej kolejności wymienić należy oczywiście wazony. W zasadzie chyba w każdym mieszkaniu zobaczyć możemy chociaż 1 szklany wazon. I nie zawsze stoi on jedynie po to, aby od czasu do czasu dawać do niego pachnące kwiaty. Bez wątpienia – do tego właśnie jest zaprojektowany, ale nie tylko.

Szklany wazon wykorzystać można do różnego rodzaju kompozycji dekoracyjnych. Wspaniałym przykładem mogą być kompozycje z zanurzonych kwiatów, nad którymi na powierzchni wody pływają, niewielkie świeczki. Jeszcze jednym pomysłem jest wypełnienie wazonu ciekawymi kamieniami oraz roślinami zielonymi. Jak zatem widać, wazon szklany może stanowić inspirację do stworzenia bardzo wielu interesujących i nietypowych dekoracji. Z łatwością możemy go w dodatku wykorzystać do bardzo wielu okazji, dostosowując kolorystykę całej kompozycji do serwetek, czy koloru obrusu. Mówiąc o wazonach szklanych, nie powinniśmy skupiać się jedynie na tych modelach, jakie są przeźroczyste. Dekoracyjne szkło umożliwia bowiem tworzyć produkty w najróżniejszych kolorach. A przykładem jest czarny wazon. Wbrew pozorom, nie jest dekoracją żałobną. Czerń to kolor szlachetny, jaki zarówno w pojedynkę, jak i w połączeniu kolorem białym, czy srebrem, może zauroczyć swoim pięknem.

Nie nadaje się on oczywiście do kompozycji, jakie skupiają się we wnętrzu. Nie oznacza to jednak, że nie potrafi zachwycać. Taki wazon cudownie komponuje się z różnymi roślinami. Dotyczy to zarówno zielonych roślin, jak również wszelkiego rodzaju roślin , które kwitną. Czerń podkreśla właściwie każdy kolor, sprawiając, że kompozycje wyglądają bardzo elegancko. Wazon bezbarwny, biały czy czarny – bez względu na kolor, doskonale sprawdzi się w dekoracji każdego wnętrza. Tyczy się to zarówno kompozycji dekoracyjnych związanych z uroczystościami, jak również z tymi, których celem jest podniesienie estetyki wnętrz na co dzień.

Więcej: dekoracje metalowe

About the author

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *